Chci pracovat! Díl 2. Na pohovor!

4. května 2016 v 12:00 | Eliška Linhartová |  Working Girl
V minulém díle jste četli :

Jak najít potencionálního zaměstnavatele.
Co je potřeba ke sjednání pohovoru.
Jak se na pohovor připravit.

Odpovědi na záludné otázky jsou připraveny? Vše o firmě je našprtáno? Životopis a mentolka v tašce sebou?

Teď se jen vhodně obléknout, a vyrazit vpřed za prací. Ale co znamená "vhodně se obléknout?" Na takový pohovor je důležité připravit i zevnějšek. První dojem je vždy nejdůležitější, a ikdyž někteří tvrdí, že není důležitý vzhled ale vědomosti, a že dokážou tu práci získat jen s tím, jací jsou, není to tak úplně pravda. Není to vůbec pravda. Personalista má hned od první chvíle jasno v tom, jak na něj člověk působí. Je mu sympatický? Je čistý? Nesmrdí? Nekouše? Zkrátka vypadat pěkně upraveně se musí, je to tak.
Učesané vlásky, jemný makeup, elegantní a NEvyzívavé oblečení, krásnou JEMNOU vůni, čisté boty.. Halenkou a ne moc krátkou sukní to nezkazíš, když teda mluvím o slečnách, pánům bych sukni tak úplně nedoporučovala. Zevnějšek upravený? Fajn.

Na pohovor se vydej s časovou rezervou. Předem se podívej, kam se vlastně potřebuješ dostat, a naplánuj si trasu. Cestou si můžeš číst materiály které máš připravené. Představení, odpovědi na otázky, otázky pro personalistu.. Na místo doraž dříve, ale maximálně o 15 minut, když přijdeš o půl hodiny dříve, budeš muset čekat, a člověk který tě má na starosti by mohl mít pocit, že ho tlačí čas, což je vždycky nepříjemné, zvlášť když má třeba ještě něco na práci. Taky by si mohl myslet, že svým časem plýtváš.
Pokud se nějak, jakkoliv stane, že přijdeš pozdě, musíš dát vědět! Ale radši si dej ještě před pohovorem kafe v nejbližší kavárně s tím, že tam jsi o dost dřív, než přijít pozdě. To by nebyl dobrý první dojem.

A je to tu, setkání s personalistou. (vypnout telefon!!) Pokud sedíš, postav se, nahlas pozdrav a srozumitelně se představ. Při představování se díváme do očí, a podáme ruku. Ne jako leklá ryba, ale také ne moc pevně. Prostě tak akorát.
Nejspíš se někde posadíte a začnete pohovor. Nyní máš možnost vytáhnout se vším, co máš už z domova pečlivě připravené. Samozřejmě to nečteš z papíru, protože to máš tolikrát přečtené, že už víš. Odpovídej na otázky, usmívej se, buď okouzlující!

Důležitá je upřímnost a přirozenost. Na nic si nehraj, personalista to pozná, a vypadá to fakt strašně trapně. Být sám sebou je také příjemnější a méně náročné. Dodržuj zásady slušného chování, a nadšeně se zúčastňuj.
Při rozhovoru navazuj oční kontakt, a snaž se působit sebevědomě, ikdyž nebudu lhát, nervozita je pěkná svině, a ze začátku tě skoro nepustí ke slovu. Pokud nemáš s trémou problém, bod pro tebe!

Ke konci pohovoru pravděpodobně dostaneš prostor na tvé vlastní otázky. I ty si můžeš připravit předem. Na co se ptát? Především co tě zajímá. Vynechala bych otázky jen ohledně platového ohodnocení, to nepůsobí dobře, a stejně tak nezeptat se na nic. Musíš přece přesvědčit o tom, že máš zájem? Já používám tyto otázky.

Jak probíhá běžný den na mé pozici?
Jak dlouho budu mít na zaškolení?
jak byste popsal/a pracovní kolektiv?

Další otázky si můžeš zase - najít na netu. Ale myslím že tři bohatě stačí.

Při rozloučení opět podáváme ruku, můžeš i poděkovat za příležitost a vyjádřit se k průběhu pohovoru (pozitivně). Pokud nemáš kontakt na osobu s kterou pohovor probíhal, požádej o něj, bude se ti hodit.

Teď nezbývá než čekat na odpověď.

Mám jeden skvělý po-pohovorní tip!
Po pohovoru, ještě ten den, odešli personalistovi děkovní dopis. Dělá to skvělý dojem, a některé firmy na to dokonce čekají, projevíš tím zájem a slušnost.

DD by mohl vypadat třeba nějak takhle :

Dobrý den, pane X, děkuji, že jste si na mě udělal čas, abyste semnou probral možnost zaměstnání ve vaší firmě Y. O toto místo mám stále velký zájem, a těším se na vaši zpětnou vazbu ohledně pohovoru.
Děkuji,
Já.

Je to zdvořilé, a mně se ten nápad velmi zalíbil. Tak snad to vyjde mně i tobě podle představ.
V dalším článku Chci pracovat! Díl 3. vás seznámím s různými typy pohovorů, a jak se na ně připravit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama