Chci pracovat! Díl 1. - Než vytáhnu paty

3. května 2016 v 21:57 | Eliška Linhartová |  Working Girl
Kdo už se nechystá studovat, toho pravděpodobně v nejbližší době čeká shánění nějaké práce.
Už je to dlouho, kdy jsem poprvé otevřela internet s úmyslem najít si zaměstnání, a nevěděla jsem co dělat, jak správně komunikovat s potencionálním zaměstnavatelem, a vlastně ani to, jak si třeba správně vytvořit životopis.
Od té doby jsem si prošla už mnoha odmítnutími i přijetími, byla jsem na spoustě pohovorů, a zkrátka jsem se toho o hledání zaměstání hodně naučila.
Právě čekám na odpověď z pohovoru, který by mi mohl zajistit tu nejlepší práci, jakou jsem zatím měla.
Sama jsem se musela prohrabat spoustou návodů a prošla jsem velkým množstvím stránek s radami a tipy. Vzala jsem si z toho to nejlepší, použila své dosavadní zkušenosti, a pro vás, kdo s tím právě začínáte jako tehdy já, tu mám takové shrnutí toho nejužitečnějšího, abyste zářili, zářili..


KROK 1 - Hledám práci
Pravděpodobně zabrousíš na internet, nejvíce nabídek se nachází třeba na stránce jobs.cz, kde jsem začínala i já, ale není to jediná možnost. Z mé vlastní zkušenosti, nejlepší asi je, když sami máte nějakou konkrétní představu o tom, co byste chtěli dělat, pak už jen stačí vyhledávat pozici přímo, a dřív nebo později na takovou narazíš. Ať už najdetš inzerát jakkoliv, musíš mít následující.

Životopis - Životopis je to hlavní, co potřebuješ k úspěšně odeslané odpovědi na inzerát. Bez životopisu se nikdy nikam nepohneš, je to zkrátka nutnost. Měl by obsahovat všechny základní údaje o tvé osobě jako je jméno, datum narození, bydliště, kontakty ... Dále je důležité udat dosažené vzdělání, a pokud máš, tak i pracovní zkušenosti. Pokud chceš, můžeš zapsat i své záliby a koníčky. Vyrobit si životopis už v dnešní době není nic těžkého, buď si ho sepíš ve wordu podle nějakého vzoru, nebo existují stránky se šablonami, které jen vyplníš a životopis je na světě. Nezapomeň, že všechno se dá najít, a všechno se dá ulehčit, stačí jen dobře hledat a ujasnit si, co vyhovuje právě tobě.

Fotografii - tvoje potencionální zaměstnavatele zajímá, jak vypadáš. Je to tak. Vyber aktuální fotografii, kterou přiložíš k životopisu. Předem radím, (pokud to není jasné) že záchodová selfie a párty fotky musíš vynechat. Vytvoř kvalitní, dobře osvětlenou fotografii na neutrálním pozadí. Nemusí to být přímo průkazové foto, ale nějakou úroveň by to mít mělo.

Průvodní dopis?
Hodně se doporučuje napsat k odpovědi také něco jako motivační dopis, kde se představíte a vysvětlíte, proč byste chtěli na té určité pozici pracovat. Já to nedělám. Vždycky mi to přišlo jako zbytečnost, a mnohokrát mě přijali i bez toho. Samozřejmě je to na tobě. Na internetu najdeš šablony motivačních dopisů.

Pak už jen odesílat a odesílat. Odeslat můžeš klidně desítky odpovědí! Čím víc budeš reagovat, tím větší máš šanci, že se někdo ozve!

Můžeš se svým životopisem firmy i obcházet, ale zkoušela jsem i to, a nikdy nevíš kde někoho hledají a kde ne, pro mě to byla zbytečná ztráta času. Pokud budeš obcházet firmy u kterých jsi viděl inzerát, může to být bod pro tebe, ale zároveň také vkročíš někam bez pozvání, a nemusí to být zrovna vhodné.

KROK 2 - Příprava
Hurá!!! Někoho zaujal tvůj životopis, a chce tě pozvat na pohovor. Pokud tě pozvalo více firem, musíš si to dobře naplánovat, a pokud to není možné, zkrátka si vyber to, co tě zaujalo nejvíce. Vždy si vyžádej potvrzení o pohovoru do emailu nebo do smsky. Zpráva by měla obsahovat adresu kde se pohovor uskuteční, a čas začátku. Když tohle vše máš, začni se dobře připravovat.
Štěstí přeje připraveným! Doopravdy! A na přípravu je toho spoustu.
Jako první se opět vydej na internet, a vyhledej vše o firmě. Rok založení, kde sídlí, co dělá, zajímavosti, úspěchy, kdo je zakladatelem,.. Prostě všechno! Udělej si nějaký základný výtah ze všech nalezených informací, sepiš si je, a poté se všechno nauč. Klidně zpaměti, připravenost a zájem dělá dojem! Nepodceň to, je dost pravděpodobné že personalista se tě na to bude ptát.

Další přípravy? Odpovědi na otázky. Mezi nejčastější otázky při pohovoru patří například :

Co nám řeknete o sobě?
Jaké jsou vaše zkušenosti?
Proč bychom měli vzít právě vás?
Jak by jste se charakterizoval/a?
Proč chcete pracovat právě pro naši firmu?
Jak jste se o nás dozvěděl/a?

A tak dále. Spoustu takových otázek najdete též na internetu. Jsou jich mraky, ale tohle jsou ty nejvíc typické pro první pohovor.
Já se vždy připravuji velmi pečlivě. Otevřu word, sepíšu pravděpodobné otázky, a navšechny si sama doma odpovím, jak nejlépe umím. Důležité je, aby tě personalista nezaskočil, vždy musíš mít nějakou odpověď! U většiny otázek to funguje tak, že odpovědi jsou už potom podobné, důležitý je ten základ. Já si třeba připravuji i představení. Potom si vše co jsem sepsala vytisknu, a čtu si to pořád dokola, a doplňuji další zajímavé věci, co by se mohli hodit. Když tohle uděláš, už tě skoro nemůže nic překvapit. Nejhorší ze všeho je mlčet.

Vymyslet si můžeš svůj vlastní systém, který ti bude vyhovovat, ale každopádně pohovor bez přípravy je peklo.
V dalším článku - Chci pracovat! Díl 2., se dozvíš jak to na pohovoru probíhá, jak se chovat a další užitečné rady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama